Pesbiteri bibliaóra
Gyülekezetünkben 60 presbiter és 10 tiszteletbeli presbiter szolgál. Találkozási lehetőségként már eddig is mindenki előtt ott voltak az istentiszteleti alkalmak, a presbiteri gyűlések, valamint minden esztendőben év elején a presbiter családok szeretetvendégsége.
Gyülekezetünkben a korábbi évtizedekben működött már a presbiteri bibliaóra. Az elmúlt esztendő őszén úgy döntött a presbitérium, hogy újra szeretné, ha a gyűléseken kívül is mód lenne a találkozásra. Egy-egy adott téma alapján beszélgessünk, együtt imádkozzunk a gyülekezet életéért, gyarapodásáért. Így alakult ki egy sorozat, amelynek alkalmain először a gyülekezetről beszélgettünk.
Milyen is az élő gyülekezeti tag? Olyan, aki élő kapcsolatban van Jézus Krisztussal és a többi gyülekezeti taggal.
Milyen a gyülekezet felépítése? Olyan, mint ahogyan a koncentrikus körök is egymás köré nőnek.
Milyen a gyülekezet vezetése? Olyan, mint ahogyan Jézus is kialakított három szintű tanítványi kört.
A második gondolatsor a presbitérium feladataival foglalkozik. Miként oldja meg azt a presbitérium, hogy a gyülekezet valós gondjairól, kérdéseiről döntsön? Miként végezheti a presbitérium a gyülekezethez szorosan nem tartozók körében a missziói munkát, vagyis Jézus evangéliumának a továbbadását? Miként lehetséges az, hogy a szeretetszolgálat, vagyis a diakónia embereket hozzon közénk, gyülekezetünkben pedig megismerjék a hit erejét?
Foglalkoztunk az egyházközség jogi kereteivel, hogy minden presbiter tisztán láthassa hogyan ágyazódik be a gyülekezet az egyházmegyén, egyházkerületen keresztül a magyar református egyházba.
Célunk az, hogy ezeken az alkalmakon megoszthassuk egymással gondolatainkat, elképzeléseinket, a hitünkből fakadó látásmódunkat. Így valósulhat meg az, amit Pál apostol is óhajként megemlít a Filippi gyülekezetnek: „ugyanaz a szeretet legyen bennetek, egyet akarva ugyanarra törekedjetek."
A Tatai Református egyház Soli Deo kórusa
A Tatai Református Egyháznál 1866-tól az 1952-es iskola államosításáig folyamatosan működött kórus, néha több is egy időben. Karnagyai:
- Flóris Benő Bertalan 1866-1908
- Konta Sándor 1908-1920
- Csintalan Aladár 1920-1928
- Szabó Lajos 1928-1937
- Tóth Béla 1937-1952
Ide sorolhatjuk a Tóvárosi Református Imaház kórusát, amelyet Koszorús Sándor vezetett 1947-1950-es években, és a Tatai Református Leánykör Énekkarát, amelyet Hanák Mária vezényelt az 1930-1940-es években.
1975-ben, a szolgálatát Tatán akkor kezdő dr. Márkus Mihály lelkész újra indította a kórust. A szinte családi alapon induló kórushoz sokan csatlakoztak és egészen 2002-ig rendszeresen szolgáltak ünnepi alkalmakon, vagy egyházi kórustalálkozókon. A 20-30 tagból álló kórus igényes számokat is sikeresen szólaltatott meg.
2002-ben Kálmán Szabolcsné, Csabafy Zsuzsanna zenetanár vezetésével, mint alkalmi kórus újraszerveződtünk, főleg a nagy ünnepek énekkari szolgálatára. A 20-40 tagú lelkes gárda egyre hosszabb próba-időt vállalt, így fokozatosan állandó kórussá váltunk. A szokásos programok mellett kiemelkednek a kétévente megrendezett Református Egyházi Napok - Dunántúl (REND) szolgálatai, ahol az egész napos kórusfesztivál állandó részvevői vagyunk: 2004-ben Győrött, 2006-ban Kaposváron, és 2008-ban Komáromban, 2010-ben Pápán, 2012-ben Székesfehérvárott szolgáltunk. Ugyancsak emlékezetes 2007 októberében a Nagyszalontai szolgálatunk, és 2009 novemberében a templomunkban rendezett Ádventfői Zenés Áhítattal egy ökumenikus szolgálat kezdődött, ahol hét tatai énekkarral egyesített kórusként, közel százan énekelünk különböző karnagyok vezényletével. Karnagyunk betegsége miatt, jelenleg Lak Zsuzsa és Benya Zsuzsa zenetanárok a kórus vezetői. Január hónap és a nyár kivételével a kórus csütörtök esténként 18 órakor gyakorol a Tóvárosi Imaházban. Új érdeklődőket mindig örömmel várunk!
Női bibliaóra
Havonta egy alkalommal női bibliaóra van gyülekezetünkben. Ezek a péntek esték lehetőséget adnak, hogy kötetlenebb formában beszélgessünk minket érintő problémákról, Isten ezekre vonatkozó válaszairól. Az alkalmak résztvevői vegyesen, minden korosztályból képviseltetik magukat. Vannak kisgyermekes anyukák és unokáikat nevelő nagymamák, vannak fiatal asszonyok és olyanok is, akiknek gyerekei már kirepültek a fészekből. Isten hatalmas csodáját éljük meg abban, hogy a korosztály sokszínűsége ellenére is könnyen megtaláljuk a közös hangot. A bibliaóra témái nagyon változatosak és az idei évben már a résztvevők kéréseinek is eleget tettünk az alkalmak témáinak kijelölésekor.
Nőszövetség
A Tatai Református Nőszövetség, a Magyar Református Nőszövetség gyülekezeti csoportja, 1993-ban alakult meg. Jelenleg 22 tagja van. Az Országos szervezet bíróságilag bejegyzett önálló jogi személy, amely az egyesületi törvény szabályai szerint épül fel, és működik, s mint ennek része, munkálkodik a Tatai csoport is.
Házaspár kör
„Annakokáért elhagyja az ember atyját és anyját, és ragaszkodik az ő feleségéhez; és lesznek ketten egy testté”
Ef, 5.32.
A házaspár kör keresztyén házaspárok, jegyespárok közösségi alkalma. Hisszük, Isten rendelésében a házasság nem egy „papír”, nem egy gazdasági közösség, hanem egy olyan lelki virágoskert, melyet mindig öntözni, táplálni kell, még akkor is, ha az élet nehézségeket hoz, ha a problémák sokasodnak, ha nyomaszt a sok gond. Mindenki más örömökkel találkozik, mindenki más-más nehézségekkel küzd.
Nem párterápia, nem mediátori szolgálat!
Egy délután, melyen szó esik: gyermeknevelésről, párkapcsolatról, családról, a nőről, a férfiról, házasságkötésről, valamint konfliktusokról, válásról, kilátástalan élethelyzetekről, csonka családokról, óvodáról, iskoláról, örömről, bánatról, emberi tényezőkről és Isteni megoldásokról. Egy alkalom, melyen közösen keressük a Biblia útmutatása alapján a keresztyén ember számára kijelölt utat, mind a házastársi kapcsolatban, mind a gyermeknevelésben, mind az egyéni személyes életben.
Egy lehetőség a közös beszélgetésre, s nem a kibeszélésre.
Egy délután a jókedvű együttlétre, Mennyei Atyánk közös dícséretére.
Egy alkalom, melyen nincsen kötött liturgia, de van szeretetteljes testvéri közösség.
Isten nélkül is működhet egy házasság ideig-óráig, valljuk, Isten segítségével és áldásával könnyebb és szebb lehet! Az alkalmak idejében a gyermekek felügyeletét is megoldjuk, amíg a felnőttek beszélgetnek a gyermekeknek lehetőségük van közösen játszani felnőtt felügyelete mellett.
A házaspárköri alkalmakat általában minden hónap harmadik vasárnapján tartjuk, ritkábban szombaton. Jelentkezni és érdeklődni lehet a következő elérhetőségeken:
9c8fd3d0c1ce9eaec1c7d980abd2c9d3dad4c9cec19a8090968d93908d9299908d949397949c8fd09e6d6a9cd09ecec1c7d9cbd2c9d3dad4c9d4c1d4c1a0c7cdc1c9cc8ec3cfcd9c8fd09e6d6a9cd09eb3dac5cd86c5c1c3d5d4c59bccd9c5d3c5ce9a80b4c1d4c180abcfc3d3c980d58091958e9cd3d0c1ce80c3ccc1d3d39d82ccc9d3d4c9cec78dc4c5d3c3829e80 ooEh7PnziUx0YPGOFK3GNYdPCC1tO7gC caesar This page part is protected against spam bots and web crawlers. In order to be displayed you need to enable Javascript in your browser, and then reload the page.